“Szarka” Ewa Nowak

“Szarka” to książeczka dla dzieci wchodząca w skład cyklu CZYTAM SOBIE, obecnego już na polskim rynku od kliku lat. Cykl składa się z trzech poziomów trudności czytania, prosto i przejrzyście oznaczonych kolejno” POZIOM 1, POZIOM 2 i POZIOM 3. “Szarka” należy do poziomu trzeciego, czyli POŁYKAM STRONY.

Bohaterką książeczki jest Gabrysia, która spędza właśnie zimowe ferie u dziadków na wsi. Niestety wcale nie jest tą perspektywą zachwycona, twierdząc że na wsi jest zwyczajnie nudno. Niezadowolona marzy o tym, by ferie jak najszybciej się skończyły. Pewnego dnia w domu dziadków zjawia się jakiś mężczyzna z dziwnym workiem, z którego ten po chwili wyjmuje szczenię. Od tej pory Gabrysia przestaje twierdzić, że wieś jest nudna. Szczeniak zostaje u dziadków, ku wielkiej uciesze Gabrysi.

“Tymczasem psiak uważnie rozejrzał się po kuchni. Warknął na czajnik. Wyszczerzył kły na kaloryfer. Potem zaczął obwąchiwać wszystkie kąty”.

Tymczasem pod okoliczne domy podchodzą wilki, całe watahy. Robi się niebezpiecznie, a ludzie zaczynają odczuwać niepokój. Wieś otaczają lasy i ludzie zastanawiają się, co zrobić, by uchronić się przed ewentualnymi atakami dzikich zwierząt.

Historia Gabrysi i Szarki znajdzie finał w zaśnieżonym, nocnym lesie. Nie będę tu oczywiście zdradzać fabuły, powiem tylko, że przygody dziewczynki na pewno się dzieciom spodobają. Młodzi czytelnicy znajdą tu przygodę, wiele emocji i szczyptę tajemnicy, a przecież zagadki i tajemnice są tym, co dzieci w książkach bardzo lubią.

“Dziewczynka ruszyła za cieniem. Ostrożnie stawiała stopy na śniegu i wołała Szarkę, gdy nagle… cień przystanął i odwrócił się”.

Książeczka jest cienka, liczy sobie sześćdziesiąt stron, a duża czcionka ułatwi czytanie starszym dzieciom, które właśnie zaczynają swoją przygodę z samodzielnym czytaniem. Na pewno będą dumne z siebie, kiedy uda im się przeczytać opowiadanie o Gabrysi. To ciepła, ciekawa historyjka dla dzieci w wieku od pięciu do dziesięciu lat. Jak w każdej książeczce serii CZYTAM SOBIE, także tutaj mamy na końcu naklejki i dyplom sukcesu. Dziecko może wybrać sobie naklejkę na dyplom, własnoręcznie ją przykleić i wpisać swoje imię. Na pewno ucieszy się z własnych czytelniczych osiągnięć.

“Szarka” jest pierwszą taką poważną książką z rozdziałami i przewagą treści nad ilustracjami, jaką przeczytała moje siedmioletnia córka. Czytała na głos i przyznaję, że sama byłam ciekawa, co wydarzy się dalej. Wprawdzie wiele rzeczy było przewidywalnych, ale w końcu jest to opowiadanie dla dzieci i dla nich historia przewidywalna raczej nie będzie.

Warto tu wspomnieć o plastycznych i malowniczych opisach, jakie w książce zastosowała autorka. Myślę, że żadne dziecko nie będzie miało kłopotów z wyobrażeniem sobie zimowego, cichego lasu pod białą pierzynką.

“Śnieżyca ustała. W lesie zrobiło się cicho i puchato. Ponad drzewami przeleciała sowa. Złamała się jakaś gałąź, ale Gabrysia niczego się nie bała. Czuła się bezpieczna”.

Książka ta to bardzo ciekawa pozycja dla wszystkich dzieci bez wyjątku, dla tych, które kochają zwierzęta i dla tych, które lubią czytać.

Ogólnie bardzo polecam cały cykl CZYTAM SOBIE. Po książeczki z pierwszego poziomu mogą sięgnąć już cztero- i pięciolatki. Pierwszy poziom, oznaczony żółtym kolorem, to podcykl SKŁADAM SŁOWA. Krótkie i proste zdania (150-200 wyrazów w tekście), 23 podstawowe głoski oraz ćwiczenia głoskowania. To mnóstwo ilustracji opatrzonych jednym bądź dwoma zdaniami.

Poziom drugi w kolorze zielonym – POŁYKAM ZDANIA – to nadal przewaga ilustracji nad tekstem, ale pod obrazkami znajdziemy już po trzy, cztery proste zdania (800-900 wyrazów w tekście), a ćwiczenia w głoskowaniu zastąpiło tu sylabizowanie. Dodano również literę “h”.

Poziom trzeci, oznaczony kolorem czerwonym, to już zdecydowana przewaga tekstu nad obrazkami oraz podział na rozdziały, co daje dziecku poczucie czytania “dorosłej”, poważnej książki. W tekście mamy już wszystkie głoski, dłuższe zdania (2500-2800 wyrazów w tekście) i alfabetyczny słowniczek trudniejszych słówek. Poziom trzeci – jak wspomniałam wyżej – nosi nazwę POŁYKAM STRONY.

Dla serii CZYTAM SOBIE piszą wybitni polscy autorzy tacy jak Wojciech Widłak, Zofia Stanecka, Grzegorz Kasdepke czy – jak autorka “Szarki” – Ewa Nowak. Książeczki są ładnie i bogato ilustrowane, kolorowe, a zawarte w nich historyjki mądre, ciekawe i często bardzo zabawne.

Bardzo gorąco polecam cały cykl – dzieciom na pewno się spodoba, będą się mogły wprawiać w czytaniu, a najmniejsze nawet sukcesy zmotywują je do dalszych ćwiczeń i sprawią, że maluchy pokochają książki już na całe życie.

*cytaty pochodzą z książki

Copyright © 2021. Powered by WordPress & Romangie Theme.